מערכות מתקדמות

קריאת מונים מרחוק (קר"מ)

לאחרונה החל תאגיד עין כרמים בהכנסת טכנולוגיה מתקדמת לקריאת מדי מים- מונים אלחוטיים, או בשמם הנפוץ, מדי קר"מ, קריאה מרחוק. כיום, כל העיר מרושתת במדי מים אלו, המשדרים את קריאות צריכות המים של תושבי העיר. 
מעבר להוצאת חשבונות המים באמצעות המערכת, החשיבות העליונה בקר"מ היא בדיווח המיידי של קריאות המים, המאפשר הודעה מידית לצרכנים במקרה של אירוע חריג במד המים, כגון צריכה חריגה של מים. עם זיהוי צריכה חריגה שכזו, המערכת מנפיקה התראה לתושבים, על החריגה שהתגלתה. מכאן והלאה, התושבים יכולים לבדוק האם מקור החריגה ידוע להם (מילוי בריכה, השקיה נרחבת עקב פרויקט מיוחד וכו'), או שהמקור אינו ידוע, ויש לבדוק נזילה.
בנוסף, מאפשרת המערכת לתאגיד לזהות חבלות במד המים, כגון פירוק המד, הרכבה הפוכה של המד או הצמדת מגנט לשיבושי קריאה.
המערכת מהווה גם תשתית לתכניות עתידיות לשפר את מערך הטכנולוגיה החכמה בתאגיד וצימצום פחת המים. 

מערכת איתור דלף סמוי

ככל שתשתית המים הולכת ומזדקנת, כך גדלים הסיכויים להתפתחות בלאי טבעי של הצנרת. הכשלים הנוצרים בתשתית המים, ישנה כחדשה, לרוב אינם גלויים לעין, ועל כן קשה לעקוב אחר התפתחותם.
תאגיד עין כרמים פועל ביחד עם חברת אקווריוס ספקטרום (Aquarius Spectrum) אשר פיתחה מערכת מבוססת חיישנים ותוכנה, שלמעשה הופכת את תשתית המים ה”קבורה” מתחת לאדמה להיות גלויה ונשלטת בצורה חכמה.
המערכת מבצעת ניטור יומי קבוע של צנרת המים ומתריעה על התפתחות נזילות סמויות משלב ראשוני ביותר. מערכת הניטור הקבועה, מבוססת על חיישנים אקוסטיים אלחוטיים הפועלים בתקשורת סלולרית ומצויידים בטכנולוגיית GPS שמאפשרת סנכרון זמן ברמת מילי שנייה בכל מדידה. החיישנים מקליטים באופן מסונכרן אותות אקוסטיים הנוצרים בעת נזילה בצנרת המים העירונית. הנתונים המוקלטים משודרים למרכז עיבוד נתונים שאוסף את המידע מכל יחידות הקצה ברחבי העיר, מנתח המידע באופן מיידי וממנו מועברים הממצאים לתצוגה ויזואלית במחשבי התאגיד.

ניהול לחצים דינאמי

ניהול לחצים דינמי הוכח כשיטה היעילה ומשתלמת ביותר להפחתת דלף באופן משמעותי. שיטה זו מאפשרת לתאגיד המים לנהל את רמות הלחץ בצורה רציפה כך שבכל זמן נתון ישמר לחץ אופטימלי במערכת כך שישמר הלחץ הנמוך ביותר המאפשר אבטחת רמת שרות ללקוח. 
המערכת הותקנה במספר אזורים בעיר וביחד עם מערך בריכות המים העירוניות התאגיד מפחית את דליפות המים לרמות מינימליות.